‘Keep them rolling’. Een bezoek aan de Rekwisieten Commissie Koninklijke Landmacht (RCKL)


Op vrijdag 10 oktober 2025 brachten de leden van Mars et Historia een bezoek aan de Rekwisieten Commissie van de Koninklijke Landmacht (RCKL) in Wassenaar. Verscholen in het Wassenaarse groen van Maaldrift onderhoudt één van de kleinste eenheden van de landmacht een groot aantal historische en buitenlandse voertuigen, materieel en wapens. In grote loodsen wordt gesleuteld en gesmeerd aan tanks, pantservoertuigen, legertrucks en diverse wapens. Alles met als doel om het materieel rollend, rijdend en bruikbaar te houden.


Het RCKL heeft als taak om bij legeroefeningen de juiste voertuigen en wapenste leveren. Operationele eenheden oefenen dan met behulp van het materieel dat ook in een uitzendgebied verwacht kan worden. Tegelijkertijd heeft de RCKL ook een historische rol binnen Defensie. Zij beheren namelijk tijdsbepalende voertuigen die sinds de Tweede Wereldoorlog door de landmacht zijn gebruikt. Deze voertuigen worden verworven, gereviseerd en vervolgens uitgeleend voor veteranendagen, open dagen van de landmacht of films. Militair-historisch erfgoed wordt zo in stand gehouden.


De dag begon met de ontvangst en koffie. De leden hadden uitgebreid de tijd om even bij te praten. Na een kennismaking met de medewerkers van de RCKL en de lunch begon het programma. Dit was opgedeeld in twee delen. Eén groep werd meegenomen voor een rondleiding over het terrein waarbij een kijkje kon worden genomen in de loodsen met het grote materieel. Een tweede groep kreeg een rondleiding door de wapenkamer. Halverwege de middag werd gewisseld. De liefhebbers van het militair-historisch materieel kwamen volop aan hun trekken tijdens de rondleiding door de loodsen. Tanks als de Centurion en de Leopard konden van dichtbij uitgebreid geïnspecteerd worden. Naast deze indrukwekkende voertuigen waren ook artilleriestukken, pantservoertuigen en jeeps opgesteld. In de afgelopen tijd is veel op transport gezet naar Oekraïne, waar het materieel nodig is voor de strijd tegen Rusland. Hier vervult de RCKL een belangrijke coördinerende taak waarbij soms last-minute van alles moet worden geregeld.


Een bevlogen medewerker met veel kennis van wapens en munitie gaf een enthousiaste rondleiding door de wapenkamer. Deze bevat diverse (klein kaliber) wapens die voornamelijk gebruikt worden voor oefeningen en bij speciale gelegenheden als Prinsjesdag of Veteranendag. Een aantal wapens zijn bijzonder. Zo beheert het RCKL het geweer van generaal Spoor. En heeft het ook een jachtgeweer van prins Bernard in de collectie. Ieder wapen kent zo zijn eigen verhaal.


De dag in Maaldrift werd afgesloten met een drankje en een dankwoord van de voorzitter aan de medewerkers van het RCKL. Duidelijk was dat zowel de medewerkers als de vrijwilligers een grote liefde hebben voor het rijdend militair-historisch erfgoed.

De collectie artilleriestukken. Foto: Wim den Dunnen.

De collectie voertuigen ondergebracht in een loods. Foto: Wim den Dunnen.

Privacy beleid

OK